poyrazoğlu otomotiv
25 Kasım 2020 Çarşamba

‘1999 depreminde zaman aşımı uygulanan davalar araştırılsın’

TBMM’de 5 partinin ortak deprem araştırma önergesi hakkında söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 1999 depreminde zaman aşımı uygulanan ya da cezaların ertelendiği davaların peşini bırakmayacaklarını açıkladı.

05-11-2020 08:33
Önerge üzerine söz alan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 1999 depremi sonrasında müteahhitlerden hesap sorulurken bazı davaların zaman aşımı nedeniyle düştüğünü bazı davalarda ise verilen cezaların ertelendiğini söyledi.
Karaca şu ifadelere yer verdi: “2020 yılında dünyada, Türkiye'deki Elâzığ ve İzmir depremi hariç 6,5'tan yüksek şiddette 20 deprem meydana gelmiş ve bu 20 depremde 13 kişi yaşamını yitirmiş. Ancak Türkiye'de; Elâzığ depreminde 41, daha geçtiğimiz günlerde, Cuma günü yaşanan İzmir depreminde şu an itibarıyla 109 vatandaşımız yaşamını yitirmiş. Demek ki deprem, doğal afet olarak yaşam hakkının elinden alındığı bir sonuca ulaşmayabilir. Yeter ki siyasi erkin iradesi yurttaştan, vatandaştan ve yurttaşın yaşam hakkından yana olsun. Bu komisyonun kurulmasına elbette bizler de "Evet." diyeceğiz. Bu komisyon neleri araştırsın? Şunları isteriz: 1999 yılında 11 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Düzce Ömür Hastanesindeki dava, 36 kişinin hayatını kaybettiği Düzce Ersoy Apartmanı, 98 kişinin hayatını kaybettiği Yalova Ceylankent Sitesi, 58 kişinin hayatını kaybettiği Kocaeli Ubay Apartmanı gibi davalarda ya zaman aşımına uğrandı ya da cezalar ertelendi. Yani cezasızlık ortaya çıktı. Bu komisyon, depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yakınlarını bir kez de sanıkları cezasız bırakarak canlarını yakan bu anlayışın ve sebeplerinin de araştırılmasına vesile olsun isterim.
“Konut Hakkı’nın da yerine getirip getirilmediği araştırılsın”
Yine, bu komisyonda -deprem paralarından bahsedildi- şunu isterim, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler şunu talep ederiz: 1999 depreminden sonra geçici olarak kanunla yasallaşan ama 2003'te kanunlaşan ve daimi hâle getirilen Özel İletişim Vergisinden toplanan 35 milyar dolarlık paranın nereye gittiğinin de araştırılmasını ve bu paranın nerelere harcandığının da araştırılmasını isteriz. Deprem paralarının nereye gittiğini sorduğumuzda bize verilen cevap "Otoyollara harcadık." dediler. Deprem paralarıyla yapılan o otoyollar bu kez başka bir yaşam hakkı ihlali; Karadeniz'de yapılan çevre yolunda yaşanan sel felaketlerinde vatandaşlarımızın yaşam haklarını elinden almıştır.
Değerli milletvekilleri, evet "İnsan hakkı en temel yaşam hakkıdır." dedik. E, yaşam hakkına "En temel insan hakkı." dedik. Bu deprem paraları olarak toplanan 35 milyar dolar lirayla Anayasa'mızın 57'nci maddesinde düzenlenen "Konut Hakkı"nın da yerine getirip getirilmediğini de sormanızı isteriz, araştırılmasını isteriz. Yine, Cumhuriyet Halk Partisi olarak 2018 yılında imar barışı -barışı tırnak içerisinde söylüyorum- imar rantına "Evet." diyen o yasada şöyle bir gerekçeniz vardı, dendi ki: "İmar affından gelen paraları, depremde binaların güçlendirilmesi ve depreme dayanaklı hâle getirilmesi için kullanacağız." Bunun için 23,5 milyar lira para topladınız. Bu paranın da depremde kullanılıp kullanılmadığını, eğer kullanılmamış ise bu harcanan paraların yerine harcanmamasından dolayı sorumluların kimler olduğunu da lütfen araştırın isteriz.” Haber Merkezi
Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ‘1999 depreminde zaman aşımı uygulanan davalar araştırılsın’
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör