poyrazoğlu otomotiv

“Denizli’de okul malzemeleri satan esnaf zararda”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de okul mazlemesi, forma, çanta, kırtasiye malzemeleri satan esnafın sorunlarını yerinde dinledi.

26-09-2020 10:29

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; Kaleiçi-Bayramyeri, Saltak, Çaybaşı ve Pamukkale Üniversitesi yerleşke yakınındaki Kınıklı esnafının üniversite ve okulların yüz yüze eğitime başlamaması nedeniyle yaşadıkları sorunları ve talepleri dinledi. Esnafın talepleri, CHP milletvekilleri tarafından raporlandırılarak Genel merkeze iletilecek.  

Esnaf, okulların tüm tedbirler alınarak açılmasını talep ediyor

Tüm esnafın okulların açılmamasından dolayı sıkıntı yaşadığını, kredilerini ödemekte zorlandığını, erteleme beklediğini dile getiren Karaca, “Okulların açılmamasından esnafımız olumsuz etkilendi. İş yerlerinin çoğu kapanmış, kredi çeken esnafımız, kredisini ödeyemeyecek durumda. Esnafın halini görmezden gelemeyiz.  Devletin kendi alacağından fedakarlık yapması gerekir. Okul malzemeleri, kırtasiye ve kıyafet satan esnaf okulların açılmamasından iki kat fazla etkilendi. Tek bir forma satışının ardında 12 alt sektör ve çalışanı var. Mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyorlar” dedi.

‘Bizi çok sıkıntılı günler bekliyor’

Özellikle okul malzemeleri ve kıyafetleri satan esnafın durumuna dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Denizli’de 200’ün üzerinde devlet okulunun formalarını satan esnaf ise isyan etti. ‘Milli Eğitim Bakanlığı, hep okullar açılacakmış gibi açıklamalarda bulundu. 3. Aydan beri tüm okul formalarının üretimini yaptık, teminini sağladık, mağazamıza getirdik. Bugün geldiğimiz noktada normal zamandaki işlerimizin ancak %5’ini yapabildik. Normal zamanda günlük 600-700 civarı müşteri gelirdi. Şimdi toplasan 10 müşteri ancak geldi. Hazırladığımız ürünlerin hepsi elimizde kaldı. 9.aydan itibaren sıralı çeklerin ödemesi var. Bu çekleri ödememiz mümkün değil.   Bunun iki çözümü var. Ya okullar açılacak ya da çek, vergi ve kirada finansman destek sağlanacak. Bunlar yapılmazsa bizi çok kötü, çok sıkıntılı günler bekliyor” diye konuştu. 

Haber Merkezi 

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Denizli’de okul malzemeleri satan esnaf zararda”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör