poyrazoğlu otomotiv

“Suyumuzu dikkatli kullanmazsak kesilebilir”

Denizli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, tüm ilçelerle birlikte su israfının önüne geçmek amacıyla kampanya başlattı.

26-09-2020 10:47

Denizli Ülkü Ocakları tarafından vatandaşlarda bir nevi farkındalık uyandırmak ve su israfının önüne geçmek  amacıyla "Suyumuzu Dikkatli Kullanmazsak Kesilebilir" adıyla kampanya başlatıldı.  Tüm ilçelerle birlikte eş zamanlı başlatılan kampanya çerçevesinde vatandaşlar su israfı konusunda bilgilendirilecek.

“Su zengini değiliz”

Ülkü Ocakları Başkanı Murat Aydınlı, Ülkemizin su zengini olmadığını belirterek,  “Türkiye’miz kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarına göre su azlığı yaşayan ülkeler arasında. Bu nedenle su tasarrufu yapmak zorundayız. Türkiye su zengini değildir. Suyun damlasını bile ziyan etmememiz lazım. Biz de Ülkü Ocakları olarak su israfının önüne geçmek,  vatandaşlarımız arasında farkındalık uyandırmak amacıyla "Suyumuzu Dikkatli Kullanmazsak Kesilebilir" adıyla kampanya başlattık. Bu amaçla hazırlayacağımız sticker ve broşürlerle vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız” dedi.

“Tasarruf yapmamız lazım”

Yapılacak birkaç basit yöntemle tonlarca suyun korunabileceğini kaydeden Aydınlı,  “Yıl boyunca damlatan musluk, 15 bin litre suyun boşa akması demektir. Tuvaletlerde daha az su tüketen yeni nesil rezervuarlar tercih etmek gerekir.  Tasarruflu rezervuarlar yüzde 60 su tasarrufu sağlar. Rezervuarlarda çift kademeli modelleri tercih etmemiz lazım. Bir kademe sıvı atıklarda, ikinci kademe daha fazla su gereken katı atıklarda kullanılabilir. Diş fırçalarken, el sabunlarken ve traş olurken akan suyu kullanmamak. Diş fırçalarken musluğu kapatmak, 4 kişilik bir ailenin yılda 3 bin 40 litre su tasarrufu yapmasını sağlar. Tüm muslukları ve duş başlığını debi regülatörlü ürünler ile değiştirmek. Bu şekilde yüzde 60 su tasarrufu elde edilebilir. Küresel iklim değişikliği ve kuraklık tehlikesinin her geçen yıl giderek artması, yağışların barajlardaki doluluk oranını da olumsuz yönde etkilemesine neden olmakta ve nehirler gibi temiz su kaynakları da kuruyarak yok olmaktadır. Su kaynaklarını temiz ve tasarruflu bir şekilde kullanarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diye konuştu.  Haber Merkezi

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Suyumuzu dikkatli kullanmazsak kesilebilir”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör