poyrazoğlu otomotiv

Topaloğlu:  Düveler artışa engel değil

Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Topaloğlu, kurbanlık satışlarında yüzde 30’luk artış olacağını söyledi. Başkan Topaloğlu, “Hayvanın üretim sürecindeki yem, su, elektrik ve çoban maliyetleri kurbanlık fiyatlarını belirler” dedi.

21-07-2017 15:44

Hayvancılık sektöründe ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, dişi düve kesiminin yasaklanması ve et fiyatları tartışmasıyla birlikte, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları merak konusu oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik, dişi düve kesimine yasak getirildiğini ve kurbanlık olarak sevkine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Topaloğlu, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını ifade eden Topaloğlu, “Öyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi havyan olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz” dedi.

Kurbanlık satışlarının artması dişi hayvan kesim yasağıyla ilgili olmadığını belirten Topaloğlu, “Kurbanlıkta düve kesiminin yasak olması, kurbanlık fiyatlarını arttırmaz. Bu dişi hayvanın kesim yasağı üç yıllık bir çalışmaydı. Bu sene yönetmelik haline dönüştü. Bu durum kurbanlık fiyatlarını arttırmaz. Kurban fiyatlarını arttıran etmenler farklıdır. Bunlar hayvanın yiyip içeceği yani beslenme maliyeti, çoban ve elektrik maliyetleridir. Geçen sene 60 kuruş olan arpa bu sene 85 kuruş, buğday 70 kuruştu. Bu sene 90 kuruş, yine aynı şekilde mısır 65 kuruştu, 1 lira olacak. Bunlarla beslenen kurbanlık hayvanların fiyatları doğal olarak artacaktır. Kuzu, koyun gibi hayvanların satış fiyatları da bu bahsettiğimiz etmenlerden dolayı artacaktır. Yüzde 25 artan yem fiyatları, kurbanlık satışlarında da yüzde 25 artış olarak yansıyacaktır. Yani söylendiği gibi düve hayvan kesimlerinin yasak olması fiyatları arttırmaz” ifadelerinde bulundu.

“KURBANLIKLARINIZI TANIDIĞINIZ YERLERDEN ALIN”

Kurbanlık fiyatları kiloyla orantılıdır diyen Topraloğlu, “Kurban fiyatları kilo üzerinden değerlendirilir. Biz kuzuyu 37-38 liradan kesiyoruz, kurbanlık maliyeti de 40 lira olur. Geçen seneye göre yüzde 25-30 artış bekliyoruz” diye konuştu. Vatandaşa tavsiyelerde bulunan Başkan Topaloğlu, “Sağlıklı kurbanların alınması gerekiyor. Göz, ayak, hayvanların iç ve dış parazitleri önemlidir. Büyükbaşlarda 24 ay, küçükbaşlarda 6 ayın dolması gerekiyor. Bu yüzden herkes kurbanlıkları bildiği, tanıdığı, önceden alıp da sorun yaşamadığı satıcılardan alınmalıdır” dedi.

Kubilay Y. Gerboğa

Bizi Google'de Takip Edin!
YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Topaloğlu:  Düveler artışa engel değil
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör