ARABA SİGORTASI-DEPREM SİGORTASI VE BİLMEDİKLERİMİZ.

Atilla Sezener

20-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Halkımızın çok büyük çoğunluğunun sigorta mevzuatı ve uygulaması hakkında yeterli bilgi ve bilinç sahibi olduğuna kesinlikle inanmıyorum.

*

Kimsenin kafası karışmasın diye diğerlerini bırakıp sadece araba sigortasından birkaç noktaya değineyim. Sizin arabanız için mecburi olan yaptırdığınız trafik sigortası, kaza halinde size bir şey ödemez. Kusur derecenize göre, karşı tarafın maddi zararını karşılar. Çarptığınız karşı arabanın, tamir süresince işten kalmasını ve çarpma sonucu değerden düşmesini karşılamaz. Bunu siz cebinizden ödersiniz. Haberiniz olsun.

*

Binalar için zorunlu olan ve adına kısaca DASK dediğimiz deprem sigortaları, eviniz depremde yıkılır veya hasar görürse onu karşılar. Yalnız zorunlu deprem sigortalarının ödeyeceği tazminat limitlidir. Diyelim ki eviniz yıkıldı, sigorta en çok 240.bin lira öder. Eviniz bir milyon lira değerliyse 760.bin lira zarar size aittir. Bunu bilin istedim. Ayrıca, ölüm dahil olmak üzere tüm bedeni zararlar, manevi tazminat talepleri, enkaz kaldırma masrafları, kâr kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri kayıplar, DASK kapsamı dışındadır.

Eğer özel deprem sigortanız varsa, poliçenize göre ödeme alırsınız.

*

Bu sigortalarınız yoksa, müteahhite, yapı denetim kurumuna ve belediyeye dava açma hakkınız vardır. Depremi öğrendikten sonra iki yıl içinde dava açmalısınız. On yıl sonunda da zaman aşımı devreye girer.

*

Arkadaşlar, bu yazımı bir şekilde saklayın. Bir gün işinize yarayabilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ARABA SİGORTASI-DEPREM SİGORTASI VE BİLMEDİKLERİMİZ.
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları