poyrazoğlu otomotiv

BAYKUŞ  UĞURSUZ  DEĞİLDİR

Atilla Sezener

18-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Beyni kolayca şartlanıveren ve araştırmak, kafasını çalıştırmak gibi işleri sevmeyen bir kısım insan, duyduklarını ve küçük yaşta öğretilenleri dünyanın yadsınamaz gerçekleri sanırlar.

Sayısız bilgi kirliliğinin birine dikkatinizi çekmek istiyorum: baykuşun uğursuzluk iddiasına.

Halk arasında “ Bir evin çatısında baykuş öttüğü zaman, o evden cenaze çıkar” ya da “çatısında baykuş öten evde uğursuzluk olur” anlayışı tamamen uydurmadır ve kesinlikle batıldır.

Bakın bu akıl ve bilim dışı inançlar nereden geliyor: “Elektriğin olmadığı dönemlerde bir evde eğer hasta varsa o evde ışık okurdu. Bu yüzden bir sürü zararlı hayvan ışığın olduğu yere gelirdi. Baykuşlar da avlanma için o eve gelirdi. Bir eve yuva yapan baykuşlar, o evin etrafında fare, yılan, akrep, örümcek, çekirge gibi hayvanları yiyerek beslenir. Bir baykuş ailesi, 2 baykuş ve 2-3 yavrusuyla birlikte bir yılda 5-6 bin fare yer. “

Baykuşların görme yeteneği zayıftır. “Baykuşlar tamamen sese endeksli bir yaşam sürerler. Bir baykuş 300 metre uzaklıktaki bir farenin çıkardığı en küçük bir sesi bile duyabilir. Bir yeri yuva olarak seçen baykuş çok sık rahatsız edilmezse, yıllarca orada yaşar, sadıktır”

Doğa öyle bir kuş yaratmıştır ki, dünyada baykuştan daha sessiz uçan hiçbir kuş yok derseniz olur. Tüylerinin çok yumuşak olmasının buna neden olduğu sanılıyor. 60-70 yıl ömrü olan baykuşların pek çok cinsi vardır. Balık ve küçük kuş yiyenleri de bulunur .

Meraklısı internetten geniş bilgi edinebilir.

Benim burada vurgulamak istediğim, baykuş gibi ve keza yılan gibi hayvanlar hakkında ön yargılı olmamız ve otomatik bir düşünce yapısıyla beynimizin öldürmeye programlanması.

Örneğin tarla fareleri yuvalarını yerin altında yaparlar. Her iki ayda bir 12 kadar yavru doğururlar. O yavrular da 2 ay sonra yavrulamaya başlarlar. Alın size geometrik diziye göre bir çoğalma. İşte o korktuğumuz, bazen tiksindiğimiz yılanlar, yer altındaki fare yavrularını yiyerek akıl almaz fayda sağlarlar.

Sadece şu kadarını söylemek istiyorum.: baykuşlar, yılanlar ve benzerleri olmasa, ortada ne buğday kalırdı, ne de pirinç. Açlıktan insanlar kırılırdı.

Daha iyi anlaşılması için baykuşların ve yılanların en önemli gıdalarından olan farelerle ilgili mini iki bilgi vereyim.

“ Pamuk faresi canavar denecek kadar yırtıcıdır, o kadar ki, dişisinin üzerine fazla düşen erkeğini dahi parçalayıp yer.

Pirinç faresi doğduktan bir yıl sonra torunun, torununun, torununu görür”

Böyle bir çoğalmayı durduran hayvanlara saygı duymak gerekir. Onun için baykuşa ve yılana uğursuz diyenler, uğursuzluğu kendilerinde aramalıdırlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BAYKUŞ  UĞURSUZ  DEĞİLDİR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları