2 Aralık 2020 Çarşamba

EN ŞİFALI İLAÇ

Atilla Sezener

28-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bir hastalığı iyi etmek veya önlemek için, türlü yollardan kullanılan maddelere ilaç diyoruz. Benim burada anlatacağım ilacın bu tarifte yeri yoktur.

Bu ilaç klasik kimyevi bir karışım da değildir. Bilindiği gibi hemen tüm ilaçların yerine göre az veya çok yan tesirleri olur. Bunun asla yan tesiri yoktur.

Bu ilaç eczanelerde satılmaz, aktarlarda bulunmaz, ruhsat alma zorunluluğu yoktur.

Doktorlar reçetelerine yazmazlar, ancak bir kısmı öneride bulunurlar.

Birader amma uzattın ha. Ne ise ağzındaki baklayı çıkar dediğinizi duyar gibiyim.
EN ŞİFALI İLAÇ, YÜRÜMEKTİR

Bazılarınız şaşırmış, bazılarınız küçümsemiş olabilir. Benim için hiç önemli değildir. Peki bu söz kime ait o zaman?. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’a ait.

NOTUMUZ:

Hippokrates, İ.Ö 466 da bizim İstanköy dediğimiz Yunanistan’a ait Kos Adasında doğdu. İ.Ö 377 de Larissa’da öldü. 83 yıl yaşamış bu antik çağ doktoru, dünya tıbbının babası olarak kabul edilir. Birçok ülkede Tıp fakültelerinden mezun olan doktorlar, adına Hipokrat yemini denen bir mesleğe bağlılık andı içerler. Bu yemin metninin Hippokrates’e ait olduğu tam kanıtlanmasa da, idare edin işte. En azından kimseye zararı yoktur.

Bir başka antik çağ Yunan filozofu Aristoteles, Politika adlı eserinde kendisinden

“Büyük Hekim” diye bahseder. Fakat boyunun kısalığına da işaret eder. Boyu kısa olsun ama aklı uzunmuş demek.

Yaşı ya da form düzeyi ne olursa olsun, herkes yürüyebilir. Yürümek basittir. Yürümeyi öğrenmek için hoca veya antrenör tutmanız gerekmez. Her ne kadar bir çift kaliteli yürüyüş ayakkabısı edinmeniz gerekse de , bunun içinde özel bir araç ve gerece ihtiyaç yoktur. Ayakkabınız yetersiz ve yürüyüşünüz için elverişli değilse, meydana getireceği arızalar sizi o zaman kimyevi bir ilaca mecbur edebilir.

Bu işten anlayan hekimlere göre, “ hızlı ya da yavaş yürüyebilirsiniz , ama zamanla, kas kitleniz gelişip akciğer kapasiteniz genişlediğinden, biraz hareketlenmeniz yerinde olacaktır.”

Kimi insanlar sıkılmamak için etkinliklerini çeşitlendirirler. Örnek olarak, bir süre yürür, bir sürede yüzerler. Yahut yürüyüş onları rahatsız ederse, evde bir egzersiz bisikletinde pedal çevirirler. Veyahut kulaklıklarını takar ve müzik eşliğinde egzersiz yaparlar.”

Yine hekim tavsiyelerine kulak verelim “ Size verebileceğim en değerli öğütlerden bir de sıkılmayacağınız bir egzersiz türünü seçmenizdir. Egzersiziniz eğlenceli olursa, ona bağlanma ihtimaliniz gün gün, hafta hafta artar, bedensel etkinliğin tüm yararlarını elde etmenin anahtarıdır eğlence unsuru. Düzenli, bıkmadan egzersiz sağlığınız için vazgeçilmezdir. Öte yandan, ağır ve sıkıcı egzersiz seçer ve onu yapmak için kendinizi zorlamak durumunda kalırsanız, egzersiz programınızın başarısızlığa uğraması hemen hemen kaçınılmazdır.”

Evet siz en şifalı ilaç olan yürüyüşü yaşınızı ve sağlık durumunuzu dikkate alarak ayarlayın. Kesinlikle zararlı çıkmazsınız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN ŞİFALI İLAÇ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları