HİLMİ YAĞCIOĞLU’NU KAYBETTİK

Atilla Sezener

28-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

75 yıllık arkadaşım, dostum, çok üst seviyede meziyetleri olan mükemmel insan Hilmi Yağcıoğlu’nu kaybettik. Gerçekten üzüntüm sonsuzdur.

*

Acıpayam’ın Yüreğil Kasabasında doğan (1933) Hüseyin Hilmi Yağcıoğlu, 261 numaralı öğrenci olarak Denizli Lisesi Ortaokulu 1-A sınıfında arkadaşım oldu ( 1945) . O günden beri arkadaşlığımız ve dostluğumuz kesintisiz devam etti. Ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine, o İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesine girdi.

*

Teknik Üniversitesinde eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’la aynı yatakhaneyi paylaşmış ve bir başka Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel ile İnşaat Yüksek Mühendisi olduktan sonra tanışmış ve dostlukları Demirel vefat edinceye kadar devam etmiştir.

İki yıl ABD’de mesleki tetkiklerde bulunan arkadaşım, Denizli Belediyesinde 3 başkan döneminde encümen başkanlığı yapmıştır. Denizli’ye çimento fabrikasının kazandırılmasında çok önemli katkıları vardır.

Türkiye’nin en büyük yem fabrikasının kurulup işletilmesinde birinci derece rol ona aittir.

Denizli Devlet Su İşleri Baş Mühendisliği görevinde sayısız hizmeti geçmiştir. İnanın hepsini yazsam bir kitap oluşur.

Son olarak doğduğu yere büyük miktarda ceviz ağacı ekmiş ve hemşerilerini bu konuda teşvik etmiştir.

*

Üç oğlu ve bir kızı olan Hilmi, Hacettepe Tıp Fakültesinde profesör olan oğlu Süha’yı kaybettikten sonra çok zor günler geçirdi.

Son olarak 26 Kasım 2020 günü aramızdan ayrılıp Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

*

Ülkemize ve kentimize sayısız hizmetler yapan can dostum asla unutulmayacaktır. Başta kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Hilmi kardeşim sonsuz rahmetler ve nurlar içinde uyusun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HİLMİ YAĞCIOĞLU’NU KAYBETTİK
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları