İNFERİORİTY  COMPLEX

Atilla Sezener

27-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

ABD ‘de şöyle bir değiş vardır: “Her beş Amerikalıdan üçü akıl hastası diğer ikisi onları tedavi eden doktordur.

Yukarıdaki saptamayı çöpe atmayın. Kendi adıma en akıllı kişinin bile en az 250 gramının çatlak olduğuna inanırım. Bizde bu konular pek tartışılmaz. Örneğin çeşitli gazete ve dergide birçok doktora ve hastaneye teşekkür ilanları görmüş olmalısınız. Ama hiçbir zaman bir psikiyatri uzmanına ilan göremezsiniz. Yoksa birileri “deli diye alay eder” ön yargısı insanımızıkısıtlamıştır. Aslında hepimizin hayatın çeşitli dönemlerde psikologlara ihtiyacımız vardır. Laf aramızda onların da ihtiyaç devreleri olabilir.

Sözü fazla uzatmadan artık konuya girelim. Yazının başlığına fiyakalı olsun diye, aşağılık kompleksinin tıptaki adını yazdım. Konumuz hemen sıkça söylediğimiz ve genellikle kızgınlık zamanlarımızda başkaları için kullandığımız bir itham şeklidir ama neyin ne olduğunu bilmeden konuştuğumuzu da inkar etmeyelim.

“Aşağılık kompleksi, bireysel psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler (1870-1937) tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesine neden olan karmaşadır. Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür.” Konuya daha fazla girmeyip haddimizi bilelim.

İşin burasında bir noktaya değinmek istiyorum. Yukarda sözünü ettiğim Adler, Avusturyalıdır. Psikolojinin dev isimlerinden Sigmund Freud (1856-1939) da Avusturyalıdır. Acaba diyorum, Türklerin Viyana’yı kuşatması onların psikolojisini asırlarca bozdu da bu büyük alimler bunun sonucu mu ortaya çıktılar?. Bu yargımı lütfen şaka olarak kabul edin.

Peki bu hastalığın ortak özellikleri nelermiş görelim:

1-ELEŞTİRİYE KARŞI ALINGAN OLMAK,

2-ÖZGÜVENE UYGUNSUZ CEVAP VERME,

3-AŞIRI ELEŞTİREL YAKLAŞIM,

4-SUÇLAMA EĞİLİMİ,

5-İŞKENCE İSTEĞİ,

6-REKABETLE İLGİLİ NEGATİF HİSLER, 7-YALNIZLIK VE ÇEKİNGENLİK EĞİLİMİ…

özünüzü sağa sola, aşağı ve özellikle yukarı çevirip baktığınızda bunlara pek çok yerde rastlayacaksınız. Hele ülkenin kaderiyle ilgili yerlerde olurlarsa “Yandı gönül keten helva” vaziyeti doğar.

Aşağılık kompleksi tedavisi ile ünlü doktor, yanlarından geçerken göz kırpan sarışın bombaya selam verdi. Karısı suratını asarak sordu:

-Nereden tanıyorsun o kadını?

-Meslekten

-Kimin mesleği?. Senin mesleğinden mi, onunkinden mi?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNFERİORİTY  COMPLEX
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları