poyrazoğlu otomotiv

İNSAN  ÜZERİNE  ÇEŞİTLEMELER

Atilla Sezener

21-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsan üzerine yazılan yazıları ve araştırmaları dünyada kimse tahmin edemez. Bunların tümünü bir yere bırakıp sadece tek ve çok önemli noktaya değinmek istiyorum. İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük etken “Sorgulama kültürüne” sahip oluşudur. Eğer birinde bu kültür yoksa veya gelişmemiş se onu acilen gündemden çıkarın. Vaktinize ve aklınıza saygılı olun.

Bu noktayı aşmış kişilerden bazı erdemli sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Söze George Bernard Shaw ile başlayalım. Diyor ki “ Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız. Oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız.” Buradaki oyun önerisini geniş çaplı düşünün; her yaş da oynanacak sayısız oyunlar vardır.

Peki hayat nasıldır? O konuda Lou Erickson’a kulak verelim: “Hayat bir taksi gibidir. Bir yere gitseniz de, sabit dursanız da taksimetre işliyor”. Ben, fırsat yaratarak durmanız yerine, bir yerleri gezmenizi öneririm.

Bir kişinin insanca yaşama koşullarından biri özgürlüktür. Ama nasıl özgürlük?. Cevabını Jim Rohn veriyor. “Özgür düşünce, hem tutucu, hem gelenekçi, hem de özgür olamaz.” Bu söz en çok bizleri yönettiklerini zanneden ikinci ve üçüncü kişiler için geçerlidir. Ama anlayacaklarına inanmıyorum.

İnsan son derece istisnalar dışında toplum içinde yaşar. Bu aile, cemiyet veya devlet olabilir. Ali Suad çok anlamlı bir noktaya değiniyor: “ Ağacından düşen yaprak, rüzgarın oyuncağı olur.”

Aldanmak ve aldatmak hayatın bir parçasıdır. Bu konunun en çarpıcı tespitini yapan Mazzini şöyle demiş: “ Bir insanı kendisinden daha fazla kimse aldatamaz.”

Hep başkalarını örnek aldık. Bu kez kendi görüşümüzü paylaşalım. “Kendinizi başkalarına anlatmayın, sizi sevenin buna ihtiyacı yoktur: sevmeyen de zaten inanmayacaktır.”

Hürriyeti anlamanın ne olduğunu görelim: M.Audemars diyor ki “En çok hürriyet neredeyse, en üst eğitim oradadır.”

Bazı insanların özel yanını yakalayanlar da vardır. İşte misali :”Kimse, görmek istemeyenler kadar kör değildir.” Jonathan Swift

Ünlü filozof Bernard Shaw’ı bir kere daha dinleyelim. “ Bilgi olmayan yerde, cehalet ilim olur” Var mı itirazı olan?

Önemli bir saptamayı beraber görelim: “Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler kişileri konuşur” Hyman Rickover.

İnsanların en zayıf yanları çok konuşma isteğidir. Pek az insan bu kuralın dışındadır. Bu konuda ilginç bir yaklaşım C. Palahniuk’dan. “ Bir insan en çok kimin yanında susuyorsa , aslında en çok onunla konuşmak istiyordur.”

Oldukça ilginç bir yaklaşım Leo Tolstoy’dan. “ İnsanlar yalan söylediklerinde dinlemeyi severim. Çünkü olmak istedikleri ama olamadıkları insanları anlatırlar.”

Güzel söz de çok, söyleyen de çok. Ama günümüz insanının uzun söze ve yazıya tahammülü olmadığını iyi biliyorum.

Son olarak yazıyı şu sözlerle noktalayalım:

KİMİ MAL MÜLK PEŞİNDE,

KİMİ ŞAN ŞÖHRET PEŞİNDE,

KİMİ KIZ, KİMİ ERKEK PEŞİNDE,

BİLMİYORLAR Kİ AZRAİL HEPSİNİN PEŞİNDE.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSAN  ÜZERİNE  ÇEŞİTLEMELER
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları