2 Aralık 2020 Çarşamba

KAÇIRDIĞIMIZ TARİHİ FIRSATLAR

Atilla Sezener

12-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

(Bazı büyüklerimizi iyi tanıyın ve bunları bilin istedim)

Yıl: 1976. Avrupa Ekonomik topluluğundaki daimi temsilcimiz Tevfik Saraçoğlu, Dış İşleri Bakanlığımıza bir özel haber iletir. Yunanistan, AET’ye müracaat etti, biz de acilen edelim. Hemen ilave edeyim, o günler de bizde milli gelir 1300 dolar, Yunanistan’da 1500 dolardı.

Cumhuriyet tarihimizdeki bu çok önemli şansını bakın nasıl kullandık ?. Devrin Dış İşleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, durumu Başbakan Süleyman Demirel’e iletiyor. İktidara gelmek ve orada kalmak için akla gelen ve gelmeyen her numarayı rahatlıkla deneyen Süleyman Demirel:

-İhsan sakın bunu, Hükumet toplantısına getirme. Ortağımız Erbakan asla razı gelmez. İktidarı kaybederiz, diyor.

NOTUMUZ: Demirel sevenlere bir fiske vurmak istiyorum. Hatırlayın bir seçimde aynen “Özal tütüne ne fiyat verecekse, ben beş fazla veriyorum” demişti. Dünya ekonomik tarihinde böyle bir acayiplik bilen varsa bize de öğretsin. Adam sanki cebinden veriyor.

İşin burasında Bülent Ecevit taraftarları sakın el uyuşturmayın. Fiske size geliyor.

Yıl:1978 iktidarda Ecevit. Dostu Belçika Dış İşleri Bakanı Leo Tindemans, özel uçakla acilen Ankara’ya geliyor. “Yunanistan giriyor, İspanya ve Portekiz sırada acilen müracaat yapın. Sizi alacağız.” Ecevit:

-Biz Avrupa Ekonomik Topluluğuna girmeyi düşünmüyoruz. Biz Avrupa’nın pazarı olamayız.

“Ayrıca büyük yanılgı ile kafasında AET’ye girersek, sosyal demokrasiyi yerleştiremeyiz fikri de vardı”

NETİCE: Girseydik, ne 1980 ihtilali olurdu, ne de yıllardır kapısında bekletilirdik. Görüyorsunuz, kimseyi putlaştırmayın.

  1. çok iyi yöneten ve milleti çağa yönelten kişilerin, dürüst olması, bilgili olması, çok yönlü tecrübelere sahip olması, ulusal ve uluslararası ilişkileri mükemmel götürmesi, oldukça akıllı, zeki ve soğukkanlı olması, tarım- sanayi- bilgi toplumları kültürüyle donatılmış olmaları gerekir. Yani bu erdemlerin tümü aynı kimse de olacaktır. Süleyman Demirel (1924-2015) ile Bülent Ecevit (1925-2006) de bu vasıfların çoğu yoktu. Şimdikileri soruyorsanız, sorunuzu duymadım.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAÇIRDIĞIMIZ TARİHİ FIRSATLAR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları