poyrazoğlu otomotiv

KAHVE İŞİ NERELERE VARMIŞ

Atilla Sezener

04-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Biri bana “Kahve mi, çay mı ?” dese, kahve derim. Türk kahvesinden başkasına da pek yüz vermem. Günde 2 fincanı geçmemek koşuluyla.

*

Kahve tarihi hakkında okuduklarım çoğu yerde hep çelişmiştir. Onun için orasını pas geçelim. Yalnız, Osmanlı Ordusunun Viyana Kuşatması bozgunundan sonra orada bıraktığı çuvallarla kahvenin Avusturya başta olmak üzere Avrupa’ya yayılması doğrudur.

*

Belki bazıları şaşıracaktır ama, şimdi yazacağım bilgileri takip edin bakalım.

-Kahve, ağaçta yetişen, kiraza benzeyen bir meyvenin çekirdeğidir. Önümüze gelinceye dek geçirdiği maceralar apayrı bir konu.

-Petrolden sonra, dünyada en çok ticareti yapılan üründür.

-Eski adı Habeşiştan olan Etiyopya’da bulunup Yemen üzerinden Osmanlı topraklarına getirilen kahve, o tarihten itibaren Türklerle özdeşleşmiştir.

-Kahvenin akademik olarak okulları var, pek çok ülkede eğitim veriyor, birinin de İstanbul’da olduğunu yeni öğrendim.

-Kahve, Brezilya- Meksika-Kolombiya-Guatemala-Endonezya-Fildişi Sahili-Etiyopya-Uganda gibi ülkelerle üretiliyor. Bilesiniz ki, şu veya bu şekilde tümünü Türkiye’de bulmanız mümkündür.

-Sadece kahveyi konu alan sayısız kitap ve düzenli yayınlanan dergiler var. Bu yayınlarda sayılamayacak kadar çok çeşitte yapılıp tüketilen kahvelerden tutun , yine sayısız kahve makinaları ve o makinaları temizleyen sistemler, akla ziyan sayısız bilgi yer alıyor.

-Yerli ve yabancı kahve markaları ile kahve ağırlıklı satış yapan markaların sayısını bilen yoktur. Milyarlarca doların bu sektörde döndüğünü de bilmeliyiz.

*

-En ilginç bilgi şu: “Dünyanın en pahalı kahvesi Luwak adını taşır. Anavatanı Endonezya misk kedisinin dışkısından yapılıyor. Misk kedisinin kahve meyvesini yedikten sonra dışkıladığı kahve çekirdeklerinden dünyanın en pahalı kahvesi üretiliyor.”

-Son zamanlarda ise, özellikle Covid-19 hastalığının tedirginliği nedeni neticesinde işlenmiş soğuk ve sıcak kahve satan firmalar AL-GÖTÜR sistemini yaygınlaştırdılar. Çok çeşitli yapılmış kahveler, değişik plastik kutularda satılıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KAHVE İŞİ NERELERE VARMIŞ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları