2 Aralık 2020 Çarşamba

KİTAP  OKUMAMANIN  KORKUNÇ  BEDELİ

Atilla Sezener

02-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bize matbaa, bulunuşundan yaklaşık 300 yıl sonra geldi. Malum “yasak, ayıp, günah” üçgeni, burada da melanetini gösterdi.

“Ancak 1729’da Türkçe kitap basılması caiz görüldü. Din kitapları basılması daha uzun yıllar engellendi.

1729 dan 1830 yılına kadar 100 yıl içinde Osmanlıda sadece 180 kitap basılmıştır.

Batı da ise aynı süre içinde basılan kitap 90.bin’dir. Batı dünyası ile Osmanlı dünyası arasında bu aşamada 89820 kitap farkı var. Bu fark hiç kapanmadı”

NOTUMUZ: Bu bilgiyi sayın Turgut Özakman’ın “Cumhuriyet Türk Mucizesi” adlı ikinci kitabının 712. sayfasındaki 156. no.lu dip nottan aldım.

P. Pecuat şöyle diyor “Bizden sonraki nesillere faydalı olacak şekilde yaşamadıkça ve onlara biraz daha görüş, düşünüş, biraz daha fazla cesaret ve bilhassa ahlak sağlamlığı aşılamadıkça yaşamdan çekilmeyelim”

Osmanlı işin burasını hiç fark etmedi. Kültürsüz kalmanın, çağı yakalamaktan uzak olmanın bedeli koca imparatorluğun tarihin derinliklerinde kaybolması olmuştur. İşin burasında bakın size ilginç bir saptamamı aktarmak istiyorum.

Osmanlı’da devrinde emperyalist bir güçtü. Başka emperyalist güçler gibi. Örneğin İspanyollar, Güney Amerika’ya gittiler. Bugün Brezilya Portekizce konuşur ama diğer 19 ülkenin dili İspanyolcadır. Fransızlar Afrika ve Orta doğuda bulundular. Bugün Kuzey Afrika ülkeleri ve Suriye gibi ülkeler Fransızca konuşurlar ve bilirler. Hele İngilizleri saymaya gerek yok. ABD den Kanada’ya; Hindistan’dan Avustralya’ya ve Yeni Zelanda’dan sayısız Okyanus adalarına kadar her yerde onların dili biliniyor ve konuşuluyor.

Şimdi lütfen soruma cevap verin. Osmanlı göçtü ama ondan 27 devlet çıktı. Söyleyin hangisi Türkçe bilip ve konuşuyor?

Bunu çözdüğünüz anda, yaşamı, kültürü ve kitabı anlamış olursunuz.

Eğer bir gerçeği herkesin içinde bütün çıplaklığı ile dile getiremiyorsanız, gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir.

Kitabın ne olduğunu bazı ünlülerden öğrenelim:

Montaigne “Ben kitaplarımı yaratmadan önce, kitaplarım beni yarattılar”

Seneca “Kitapsız yaşamak, kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır”

Lytton “Yasalar ölür; kitaplar ölmez”

Voltaire “Yabani uluslar dışında, her ülke kitaplar tarafından yönetilir”

Adamlar daha ne desin?

Bazı sıradan insanlar (ki bunlar biz de pek çoktur) kitabı önemsiz görerek küçümserler. Oysa ki, her önemsiz şey çok küçümsenirse, öcünü mutlaka alır.

Kitap okumamanın, kitabı küçümsemenin ve fark etmemenin korkunç bedelini asırlarca ödedik ve günümüzde de ödemeye devam ediyoruz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KİTAP  OKUMAMANIN  KORKUNÇ  BEDELİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları