poyrazoğlu otomotiv

KURAN’DA  OLMAYAN  DİNİ  UYGULAMALAR 

Atilla Sezener

14-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Din kitabimiz Kuran’da olmadığı halde, hayatımıza giren bazı dini uygulamalar vardır. Bunların bir kısmını görelim:

Müminleri mescit ve camiye davet etmek için belirli bir şekilde okunan ezan doğrudan kitapta yoktur. Önceleri çağrı için ateş yakmak, çan ya da boru çalmak, bayrak asmak gibi öneriler kabul görmedi. Sonunda Ensardan Abdullah bin Zeyd, kendisine rüyasında öğretilen ezanı anlatınca, bu çağrı biçimi bütün Müslümanlarca benimsendi. Hz. Muhammed’in buyruğuyla ezanın sözleri Bilal-i Habeşi’ye öğretildi. İlk ezan 622 yılında okundu. Yüksek bir yerde Bilal, ilk ezanı okuyarak Müslümanları namaza davete başladı.

*

Mevlid, Peygamberin doğumunu överek anlatan şiir ve yazılara denir. Biz de halen uygulanan Mevlid törenlerine esas olan metni kaleme alan Bursa’lı din adamı ve şair Süleyman Çelebidir. Süleyman Çelebi ( 1351-1422 ) arasında yaşamış ve 1409-1410 yıllarında Vesiletü’n-Necat’tı kaleme almıştır. 730 beyitten oluşan bu yazı Mevlid’in kökenidir. Bu şiirden çok sayıda kişi etkilenmiş ve yapıt birçok dile çevrilmiştir. Sesi güzel olan bazı hafız ve kimseler aldıkları eğitime uygun bunu okurlar. Bazılarının sandığı gibi sözleri hoparlördan yüksek sesle vermek sevap filan değildir.

*

Kuran takvim hakkında da bir hüküm getirmemiştir. İslam aleminin kullandığı takvim Ay hareketlerine göredir. Bunu ilk kullananlar Sümerler olmuştur. Sonradan Ay takvimini Museviler de kullanmışlardır. Ay hareketleri biraz karmaşık yapıdadır. Meraklısı internetten veya ansiklopedilerden öğrenebilir. Bu takvimde yıl içinde dini günler 10 gün önce gelir. Hristiyanların kullandıkları takvim Güneş hareketlerine göre dizayn edilmiştir. Halen bizim kullandığımız takvim bu Gregoryan takvimidir.

*

Ramazan bayramının üç gün, Kurban bayramının dört gün olarak kutlanması yazılı

değildir. Bazı devlet adamlarının bu günleri daha aza indirmek istedikleri bilinmektedir.

*

Bir de gerçek dindarları son derece rahatsız eden bir alışkanlık vardır. Silme cahil bir kısım insanımız, yatırlara, dedelere ve benzerlerine giderek dua edip isteklerde bulunmaktadırlar. Kuranda asla böyle bir şey yazılmadığı gibi, İslam’da Allahtan başkasına tapılmaz, bu en büyük günahtır. Ayrıca herkes kayıtsız şartsız bilmeye mecburdur ki, İslam’da Tanrıdan başkasından hiçbir şey istenmez. .

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURAN’DA  OLMAYAN  DİNİ  UYGULAMALAR 
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları