25 Temmuz 2022 Pazartesi

AYNES’e tekrar kayyum atandı

Süt ve süt ürünleri sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Aynes Gıda’da son dönemde önemli gelişmeler yaşanıyor. 10 gün önce mahkeme kararıyla TMSF’den şirket sahiplerine devredilen Aynes Gıda, önceki gün konkordato ilan edip üç gün süre alırken, dün mahkeme kararıyla tekrar kayyum atandı.

19-12-2018 12:47:26

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında iki yıl önce operasyon yapılıp, yöneticileri ve sahipleri tutuklanan Aynes Gıda’da son günlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. İki yıl önce mahkeme kararıyla TMSF’ye devredilen Aynes Gıda’nın sahipleri hakkında  mahkeme tahliye kararı vermiş, ardından 10 gün önce mahkeme kararıyla Aynes Gıda sahiplerine iade edilmişti.

Sahiplerine iade edilmişti

10 Aralık’ta şirket yönetimini devralan Aynes Gıda’nın sahipleri  konkordato talep etmişti. Aynes’in talebi Denizli Ticaret Mahkemesi tarafından kabul görmüş tü. Denizli merkezli Aynes Gıda A.Ş.’nin konkordato talebini ilişkin bildirim Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapıldı. Şirketin sahibi Nevzat Serin imzası ile yapılan bildirime göre mahkeme, şirketin talebini  olumlu değerlendirerek üç ay geçici mühlet verdi.

Önceki gün açıklanan konkordato ilanının ardından dün de önemli bir gelişme yaşandı. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iade kararını veren Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı iade kararının geri alınması talebi değerlendiren mahkeme heyeti savcılığın talebini yerinde bularak Aynes Gıda’ya yeniden kayyum atanmasına karar verdi.

500 büyük sanayi devi listesinde

Aynes Gıda, 625 milyon liralık cirosu ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 164’üncü sırada yer alıyor. Şirket aynı zamanda, okul sütü ihalelerini de bir çok kez üstlenmişti. Aralık 2014'te yapılan ihalede şirket verdiği en düşük teklifle 42.3 milyon liralık ihaleyi üstlenmişti.

38 kişi yargılanmıştı

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasının ardından kayyum atanan Aynes A.Ş'de aralarında şirket yöneticilerinin de bulunduğu 18'i tutuklu 21 sanık hakkında, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak, örgütün şifreli haberleşme programı Bylock'u kullanmak ve aynı adreste kurulan başka bir şirket aracılığıyla yurt dışına para aktarıp örgüte finansman sağlamaktan 15 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

İki ayda 15 firma konkordato ilan etti

Denizli’de son iki ay içerisinde konkordato ilan eden firma sayısı 15 oldu.  Aynes Gıda, Pamukkale Turizm gibi dev firmaların da aralarında bulunduğu 13 firmanın talebi mahkemece kabul edilirken,  daha önce konkordato ilan eden Başarı Tekstil ile Üstündağ Tekstil’in süreleri iki ay daha uzatıldı. 

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - 1-0 galip geldi