gökçe pen çalışma renotek çalışma

BOŞANMALARDA YENİ GELİŞMELER

Atilla Sezener

15-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

(Denizli nüfusuna göre boşanma rekoru kıran bir il )

Evrende ve dünyada hemen her şey sürekli değişikliğe uğradığı gibi, hukuk da bundan nasibini almaktadır.

Bu değişik anlayış ve uygulamalardan ve bazılarının dibe vurmuş zekalarından örnekler vereceğim.

*

Facebook profilindeki arkadaş sayısının çokluğu bu kişinin sadakatsiz davrandığının kanıtı kabul edilmeyeceği gibi, güven sarsıcı davranış olarak da kabul edilmemektedir. Dikkat ederseniz olay sayı ile ilgili değildir. Facebook’ta arkadaş miktarı dava konusu yapılamayacaktır.

Fakat meydan o kadar boş da değildir. Zamanının çoğunu sosyal paylaşım sitesi ve internette geçirmek ise, diğer taraf için ortak hayatı çekilmez kılacağından boşanma sebebi olacaktır. Başka izaha gerek yok. Neyin ne olduğunu herkes kolaylıkla anlayabiliyor. Bazıları gerçekten bağımlılıkla işin tadını kaçırıyorlar. Bunlar herhalde tabletleri ile evliler.

*

Boşanma açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğü devam eder ve sona ermez. Dava açıldıktan sonra gerçekleşen sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış ancak yeni bir davanın konusu olabilir. Boşanma davası açıldıktan sonra gerçekleşen sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış Asliye Hukuk Mahkemesi’nde manevi tazminat davası konusu yapılabilir. Yani boşanma davası açmakla tüm işler taraflar arasında bitmiş sayılmıyor. Çizgi dışına çıkanın da bazı bedeller ödemesi gerekiyor.

*

Bilindiği gibi, “Yaşam biçimi” taraflar arasında çok önemlidir. Yaşam biçimine “dönüşmeyen” ve “devamlılık” göstermeyen bir davranış, “haysiyetsiz hayat sürme” nedeniyle boşanma sebebi sayılmayacak. Bu da Yargıtay’ımızın yeni bir görüşünün ifadesi olmaktadır.

*

Yeni bir başka görüş şöyle: Çocuk hakkında koruma kararı verişmiş olması velayet hakkını ortadan kaldıramaz. Ana-babanın tutuklu olması da kural olarak “”kişisel ilişki “ kurulmasına engel sayılmayacaktır.

*

Tanık (şahit) listesi hukuk davalarında mahkemelere verildikten sonra, bunların içinde ölen olursa yeni tanık verip vermemek çok tartışılan ve birbirine zıt kararların verildiği bir alan olmuştur. Son durum şudur: Boşanma davalarında ölen tanık yerine yeni tanık gösterebilir,

-----------------

Şimdi de çağdışı kişilerin tepelerde olduğu ve trenin geriye gittiği ülkemizden bu konularda Diyanet’e soru soran zavallılardan bir bölüm bulacaksınız.

1-Evlenmeden ölenler günahkar olur mu?. Sadece bunu yorumlamak istiyorum. Birileri evlenme şansını kaybetmiş kişileri bulunca, “Cennet’e gitmek için benimle imam veya muta nikahı kıyalım” diye vaziyeti idare edecektir.

2-İki bayram arasında evlenmek caiz olur mu?

3-Sigortanın verdiği maaşı alabilmek için imam nikahıyla evlenmek caiz midir?

4-Yurt dışına gitmek için anlaşmalı evlilik yapmak caiz midir?

5-Kadını gıyabında boşama geçerli midir?

6-Telefon, mesaj ve internet yoluyla boşanma geçerli midir?.

7-Kız kaçırmanın hükmü nedir ?

8-Sarhoşken yapılan boşanma geçerli midir?

Bunların tümü ve bunları çağdışı hale getirip kullanan, oylarını, paralarını ve hatta geleceklerini alanların tamamı “Allah’ım bana akıl ver” diye her gün dua etmelidirler.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BOŞANMALARDA YENİ GELİŞMELER
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları