gökçe pen çalışma renotek çalışma

GÖRMEDİKLERİNE İNANMAZLARMIŞ

Atilla Sezener

26-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Pazar yerlerini gezmeyi severim. Tek rahatsız olduğum bazı satıcıların seslerinin sonuna kadar bağırmalarıdır. Yoksa güzel yurdumda yetişen ve her biri çok yararlı olan sebze ve meyveleri seyretmek hoşuma gider. Alışveriş yapanları da izlerim. Onlardan da değişik izlenimler alırım. Zayıf tarafım ise, pazarın büyük kısmını gezmeden önüme ilk çıkan yerden ihtiyaçlarımı almaktır. Sonradan daha iyi ve kalitelilerini görünce üzülürüm. Zaten yaşım gereği Sık sık pazarlara gidemiyorum. Süpermarketler imdadımıza yetişiyor. Ama onlar asla üreticisi bol olan Pazar yerlerinin yerini tutamazlar.

Bir süre önce gezdiğim bir Pazar yerinde bir hanım ismimi söyleyerek bana bir şey söylemek istediğini anlattı. Beni televizyon ve gazeteden tanıyormuş.

-Sizin zamanınızı aldığım için beni bağışlayın, dedi. Anlatmaya başladı: Komşum bir kadın var, onunla sık sık görüşürüz. Fakat kadın çok tutucu. 17 Aralık ve 25 Aralık olaylarındaki hırsızlık ve suiistimalleri görüştüğümüzde bana aynen. “Ben görmediğim bir şeye inanmam” diyor. Onu bir türlü ikna edemedim. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

-Ben size yardımcı olamam. Ayrıca o kadıncağızı tanımıyorum. Bir olaya inanıp inanmamak onun bileceği iş.

-Bende yüksek tahsilliyim. Onun şartlanmasını kırmak istiyorum, lütfen bana bu konuda yardımcı olun.

İkisinin arasındaki tartışma beni ilgilendirmiyor. Ancak beyin şartlanmasını kırmak için ona bir yöntem önerebileceğimi söyledim. Kabul etti. Şöyle dedim:

  1. anda il bazında Denizli cezaevlerinde yüzlerce tutuklu ve hükümlü var.

-Evet

-O hanıma sorun bakalım. Bu kişiler adam öldürmüş, gasp yapmış, ırza geçmiş, vs. Bunların o suçları işlediğini görmüş mü?

-Evet, sonra ne diyeceğim?

-O kişi size bunları görmediğini söyleyecektir. Bunun üzerine son darbeyi indirin. Ona, madem siz bunların suç işlediğini görmediniz, o zaman bunların tümünü serbest bırakalım.

-Bunları hiç düşünmemiştim.

Şimdi o komşunuzu tam anlamıyla köşeye kıstırmak için size ikinci bir koz vereyim. Kadına sorun:

-Cennet ve Cehenneme inanıyor musun?

-Evet

-Mutlaka inanıyorum diyecektir.

-Evet

  • zaman Cennet ve Cehennemi görüp görmediğini sorun. Size görmedim diyecektir. Ardından yapıştırın. Görmediğin halde ne diye inanıyorsun, diye. Pes edecektir.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÖRMEDİKLERİNE İNANMAZLARMIŞ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları