gökçe pen çalışma renotek çalışma

HARİKA İNSANLARIMIZ

Atilla Sezener

28-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Dünya farkında değil ama, bu ülke harika insanlarla dolu.

Birçok kişi evinde tek kitap olmadığı ve hayatında iki ciddi kitap okumadığı halde, hemen her konuda fikrini ortaya koyabiliyor. Bilmediği hiçbir sorun yok.

Burada yer sarsıntısının ertesi günü, hemen her yerde deprem üzerine nutuk çeken sayısız kimseye rastlarsınız. Bu kadar deprem ve jeofizik uzmanının olduğu bir ülke başkalarını kıskandırmalıdır. Hatta bu konudaki uçuşan fikirler o denli ileri gider ki şaşar kalırsınız. Örneğin:

-Saat 18.15 de şurada 7 şiddetinde deprem olacak, diye dünyanın henüz varamadığı bir saptamayı gözünü kırpmadan açıklayanlardan geçilmez.

konularındaki sayısız uzmanlarımızın ihracı gerekiyor.

Bu ülkede her bin kişiden birinin evinde bile Anayasa kitabı olmadan ve her on bin kişiden birinin bile Anayasa okumadığı ortada iken, yüce insanımız Anayasa üzerinde oy kullanmıştır. Gerçekten göz yaşartıcı bir demokrasi eylemi bu. Neyi oyladığını asla bilmeden oy kullanmak her kula nasip olmaz.

Harika insanlarımızın bir kesimi her bahar kırlara uzanır ve orada bulduğu mantarları evine götürüp yer. Sonunda sayısını bilmediğimiz kadar telefat olur ve bu her yıl tekrarlanır. Fakat trafik kazalarında olduğu gibi, asla kimseye ders olmaz.

Hele özellikle kırsal kesimin düğünlerine diyecek yoktur. Alkolün ardından silahlar ateşlenir ve bir çok masum insan dünya değiştirir. Yıllardır devam eden ve adına ne derseniz deyin bu adetin sonu gelmez. Bazıları bu konuda çok acı espri yapıyorlar.”Adamlara kızmayın, nüfus planlaması uygulanıyor” diyorlar.

Yine her yıl kesinlikle tekrarlanan bir başka tablo vardır: Yüzme mevsimi açıldıktan itibaren hemen her gün birileri veya birkaçı boğulur. Bu periyot hiç şaşmaz. Yüce insanımızın mazeretleri hep aynıdır: “Bana bir şey olmaz. Allah beni korur. Ben buranın derin veya içinin çamurlu olduğunu bilmiyordum. Ben aslında çok iyi yüzerim, v.s”

Bazılarının tıp bilgisi de harikadır. Doktoru boş verip, kocakarı ilaçlarına sarılanlar, uyduruk yatırlara çaput bağlayanlar ve benzer ritüelleri uygulayanlar aşırı derecede çoktur. Biz de çoğu insan aslında putperesttir ama, asla bunun farkında değildir. Ayrıca, komşunun veya arkadaşın önerdiği ilaçlar ve tedavi yöntemleri, hekimleri bile çıldırtabilir. Olsun varsın. harika insanımız bildiğinden asla şaşmaz.

Sıradan olayları bile anlatırlarken “azizim aklın durur” sözüne sarılırlar. Pek çoğunun akıl tutulması bundan olabilir.

Evlerini hiç çekinmeden dere yataklarına, kayan toprak tabakaları üstüne, düşecek kayaların altına yaparlar ve “Bana bir şey olmaz” derler. Hatta bu kafadaki bazıları kendilerine korunma yöntemleri anlatılan Aids cinsi hastalıklara karşı, göğüslerini yumruklayarak “Bana vız gelir” diye televizyon kameralarına bağırabilirler.

Harika insanlarımız din anlayışından uzay bilimlerine kadar hemen her alanda müthiş buluş ve hünerlerini sergilerler. Doğal olarak da kendi anlayışlarına uygun kimse ve gurupları her alanda yönetici olarak seçer ve başa getirirler. Gerisi mi? Onu da siz düşünün.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HARİKA İNSANLARIMIZ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları