gökçe pen çalışma renotek çalışma

İNSANIMIZ NEDEN KOLAY DOLANDIRILIYOR?

Atilla Sezener

09-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Bunun temel ve inandırıcı nedenini elbette, konuyu uzun süre ve derinlemesine araştıran uzmanları bilir. Ben ülkemizde böyle bir araştırılma yapıldığını duymadım ve rastlamadım.

*

Olay elbette çok yönlüdür. Genetik yapıdan, beslenmeye, inançlardan alınan eğitime kadar. Ben sadece bir nokta üzerinde duracağım ve onun çok önemli olduğuna inanıyorum.

*

İnsanımız büyük boyutta korkaktır. Okumuş kesim medeni cesaretten önemli ölçüde yoksundur. Cebinde tabanca taşıyıp, sarhoş halde düğünlerde havaya ateş edenlerle, o tabancalarla eşlerini öldürenler en korkak olanlarıdır.

*

-Yine insanımız dinini çok sever, ama çok bilmez. Neyse o ayrı konu. Bizde din terbiyesi korkuya dayalı olarak verilir. Şeytan çarpacak- günaha gireceksin- Cehennemde yanacaksın- başına taş yağacak-vs. , Oysa din sevdirerek verilmelidir. İnsanımız korku kültürüyle din öğreniyor. Batı ‘da “İslam korku dinidir” diye yaygara yapıyor.

-Eğitimde de korku var. Sınıfta bırakırım- disipline veririm- okuldan atarım-vs.

-Adam oğlunu bir yere çıraklığa veriyor “Eti senin, kemiği benim” gibi akılları durduran saçmalık sergiliyor.

-Bunları bırakın yaramazlık yapan minikler bile, “Doktor sana iğne yapacak”- “Seni polise veririm” ve benzeri akıl tutulması terbiyeyle eğitiliyor.

*

Kısaca hayatımızda kişiliğimizi büyük boyutta etkileyen korku kültürü var.

*

Onun için , dünyadan habersiz veya hem akıl hem kültür sorunu yaşayan pek çok kimse, “Ben savcıyım, ben emniyet müdürüyüm veya komiserim” şeklindeki telefon ve benzerlerine titreyerek teslim oluyor ve çok kolay dolandırılıyor. İnanın bu hikaye daha çok süre devam edecektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İNSANIMIZ NEDEN KOLAY DOLANDIRILIYOR?
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları