gökçe pen çalışma renotek çalışma

ŞU EĞİTİM KONUSUNU TARTIŞALIM

Atilla Sezener

08-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Benim yazılarımda ortaya koyduğum bazı görüşlere ve olaylara yorum yapanlar, kısa yoldan “ÜLKEMİZ İNSANI EĞİTİMSİZ OLDUĞU İÇİN BÖYLE OLUYOR” diyorlar.

*

Önce eğitim nedir gözden geçirelim:

-“Belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işidir.”

-“Eğitim, insanın bugünkü ve gelecekteki yaşamına bir müdahaledir.”

-“Yeni kuşakların toplum yaşamındaki yerlerini bulmaları için, gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme işidir.”

-“ İnsan düşünce davranışlarında amaçlı olarak istenen yönde bir değişiklik gerçekleştirme sürecidir.”

*

Eğitim, son derece iyi araştırılmış, denenmiş ve sürekli uygulamaya geçilen bir sistemle yapılır. AK PARTİ DÖNEMİNDE TAM 15 KEZ EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. Bu bile iktidarın eğitim konusunda (tüm diğer alanlarda olduğu gibi ) iktidarsızlığının göstergesidir.

*

Eğitimin gerekliliği üzerinde tartışma yapmak bile son derece gereksizdir. Sorun asla o değil, sorun çok başka. Eğitim konusunda .

ısrarcı olanlar, yüzeysel ve klişeleşmiş sloganları aşmalıdırlar.

*

Şimdi soruma geçiyorum : FETO, Devleti ele geçirmeye kalkıştı. Kendisi güya ilkokul mezunudur. Arkasına taktıklarına bir bakar mısınız ?. Astsubaylardan orgenerale kadar her çeşit rütbeli asker, Yargıtay ve Danıştay hakimleri dahil sayısız adliyeci, Üniversitelerde asistanlardan rektörlere kadar birçok bilim insanı, TBMM üyeleri, MİT’ten Emniyetin her kademesine kadar ve kısaca her alanda birçok vitrindeki erkek ve kadın onun trenine takıldılar. Bunlar eğitimsiz kimseler mi ?. Bu soruma cevap verdiğiniz anda ayağınız yere basmış demektir.

*

İşi uzatmayacağım. Herkes ve başta eğitimciler olmak üzere tartışmasız şu gerçeği bilmek zorundadırlar: HUKUK DEVLETİ OLMAYAN YERDE EĞİTİM OLMAZ. İlk öncelik Hukuk Devletinindir. O yoksa eğitim de yoktur.

**

EĞİTİM VE ÖĞRETİM FARKI

*

Aslında her ikisi aynı şey değildir. Eğitim, öğretimi de kapsayan bir süreçtir. Kısaca açıklayayım.

*

“Eğitim, bireyi kültürleştirme sürecidir. Eğitim birey doğduğu andan itibaren başlar, aile-okul-çevre etkileşimiyle yaşam boyu sürer.

Eğitim, bir yandan bireyi yaşama hazırlarken bir yandan da bireyin gelişmesini sağlar.”

*

“Öğretim ise, eğitimin okullardaki formal yani planlı yapılan kısmıdır. Öğretim, belirlenmiş olan müfredatı öğretmek ve bu aşamadan sonra da uzmanlık kazanmak anlamına kullanılır.”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞU EĞİTİM KONUSUNU TARTIŞALIM
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları